Zmiany w rozliczeniu VAT – to niestety nie jest Prima Aprilis!
Temat na czasie: Zmiany w rozliczaniu VAT od zakupu i eksploatacji samochodów, które wchodzą w życie od 1 kwietnia 2014.
Poniższy tekst zredagowała Renata Stelmach właścicielka Kancelarii AUDYT FK.
Ponieważ większości z nas z trudem przychodzi czytanie ze zrozumieniem przepisów ustaw, którymi bombardują nas rządzący, postanowiłam zebrać najważniejsze informacje z punktu widzenia przedsiębiorcy i przedstawić w sposób, mam nadzieję, bardziej zrozumiały i przystępny.
Pojazdy wykorzystywane w działalności gospodarczej :
1) Pojazdy powyżej 3,5 tony, oraz koparki, ładowarki, agregaty, traktory – odliczamy 100% od nabycia, wydatków eksploatacyjnych, bez dodatkowych warunków.
2) Pojazdy poniżej 3,5 tony od których możemy odliczać VAT w 100% – bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i zgłaszania do Urzędu Skarbowego to:
a) Pojazdy – inne niż osobowe- mające jedne rząd siedzeń, który jest oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy VAN – Jeżeli taki samochód miał już wcześniej zrobione dodatkowe badania techniczne ( czyli badanie techniczne do celów VAT ), to nie trzeba wykonywać nowych, po zmianie przepisów. Odliczamy 100% – od wszystkiego, nie prowadzimy ewidencji, nie zgłaszamy do Urzędu Skarbowego na VAT-26.
b) Pojazdy inne niż osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków –ścianą lub trwałą przegrodą, z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków. W tym przypadku– nawet mimo tego, że były robione wcześniej dodatkowe badania techniczne do VAT, konieczne będzie powtórzenie tych badań do VAT – po zmianie przepisów (po 1 kwietnia). Jest na to czas – maksymalnie 3 miesiące licząc od 1 kwietnia .
c) Pojazdy inne niż osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu. Zasady odliczania jak w pkt. 2
d) Samochody przeznaczone do sprzedaży + części do takich samochodów – bez zmian – czyli mamy prawo do 100% odliczenia,
e) Samochody ciężarowe posiadające oryginalną homologację (chodzi o te samochody, od których można odliczać 100% VAT w okresie od stycznia do końca marca 2014 roku) – po zmianie przepisów -mamy możliwość odliczania 50/% VAT od zakupu, wydatków eksploatacyjnych (w tym, co bardzo istotne, również od paliwa.) Żeby odliczać 50% – nie ma dodatkowych warunków. Natomiast możemy również przeznaczyć ten samochód w 100% na cele działalności gospodarczej, w rozumieniu Ustawy – bez możliwości wykorzystania prywatnie przez przedsiębiorcę, czy pracowników. W takiej sytuacji jednak muszą być spełnione dodatkowe warunki: czyli obowiązuje nas ewidencja przebiegu, + zgłoszenie do US na dokumencie VAT-26
f) Pojazdy pozostałe (również motocykle, quady itp.) możemy odliczać już tylko 50% od zakupu, wydatków eksploatacyjnych – oprócz paliwa. VAT od paliwa na razie nie odliczamy (prawdopodobnie będzie to możliwe od lipca 2015 )
g) I jeszcze mamy jedną możliwość – czyli 100% odliczenia VAT od zakupu pojazdu i wydatków eksploatacyjnych – przy założeniu że taki pojazd będzie używany tylko do celów prowadzonej działalności gospodarczej (opodatkowanej VAT oczywiście – żeby było jasne) . W tym przypadku jednak – nie wystarczy samo przeznaczenie (bo niestety Urząd nam nie zaufa) i dlatego dodatkowe wymagania jakie muszą zostać spełnione w tej sytuacji to konieczność prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu , oraz zgłoszenie do Urzędu Skarbowego szczegółowych danych samochodu na druku VAT – 26- w terminie – przed dokonaniem wydatków (czyli jeżeli ktoś decyduje się na ten wariant – musi się pospieszyć ze złożeniem VAT-26.
Już pojawiły się pierwsze wyjaśnienia na nurtujące zainteresowanych pytania i dlatego już wiadomo, że jeżeli Przedsiębiorca, ma miejsce zamieszkania takie samo jak miejsce prowadzenia działalności – nie może przyjąć, ze użytkuje pojazd tylko do działalności i dlatego odliczenie w 100% VAT nie będzie w takim przypadku możliwe.
Pragnę też uprzedzić, że zostały wprowadzone równolegle do Kodeksu karno- skarbowego ( w związku ze zmianą przepisów dotyczących odliczania VAT od nabycia i użytkowania samochodów) przepis zgodnie z którym za podanie nieprawdziwych danych grozi kara grzywny – która może maksymalnie wynieść 16 mln 128 tys zł. Jest to najwyższa grzywna przewidziana w Kodeksie karno-skarbowym.
O Autorce tekstu: Renata Stelmach, Biegły audytor, absolwentka Akademii Ekonomicznej, właścicielka Kancelarii zajmującej się obsługą podatkowo-księgową podmiotów gospodarczych (specjalizującej się głównie w spółkach ). Trzykrotna laureatka ogólnopolskiego konkursu „Księgowy Roku” , Zdobywczyni I miejsca w ogólnopolskim konkursie ” Lider Księgowości 2013.